STUDIM – Rënie e depistimeve të sëmundjeve kardiake si pasojë e pandemisë

VJENË, 16 janar /ATSH-AFP/ – Procedurat për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës kanë rënë me rreth dy të tretat në pranverën e vitit 2020 krahasuar me vitin 2019, sipas një studimi të publikuar sot dhe që bazohet në studimin e 900 qendrave spitalore në 108 vende.

Sondazhi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), me seli në Austri, tregon një rënie prej 64% të ekzaminimeve të kardiologjisë në mars-prill 2020 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ndikim “brutal dhe domethënës” dhe i dukshëm në të gjitha rajonet e studiuara.

Rreth 718 000 kontrolle kardiake nuk u kryen në spitalet e studiuara gjatë këtyre dy muajve për shkak të valës së parë të pandemisë, duke konfirmuar ndikimin negativ të kësaj të fundit në sistemet shëndetësore, sipas autorëve.

Sondazhi shqyrtoi të dhënat nga disa lloje të ekzaminimeve të zemrës si ekografitë, angiogramët dhe testet e stresit.

IAEA studion rregullisht dhe promovon përdorimet civile të energjisë bërthamore, veçanërisht në ekzaminimet mjekësore.

Sipas organizatës, rënia e numrit të kontrolleve është kryesisht për faktin se pacientët shmangin ekzaminimet nga frika e ekspozimit të mundshëm me koronavirusin në spital, zvogëlimin e vendeve të takimit të lidhura me shtrirjen e masave të dezinfektimit dhe gjithashtu e aerosolizimeve të planifikuara për të mbrojtur stafin.

Agjencia specifikon se mungesat e pajisjeve mbrojtëse për punonjësit e kujdesit shëndetësor u raportuan gjithashtu në 22% të qendrave të studiuara.

Ajo tregon se provimet më të prekura janë ato që marrin më shumë kohë si dhe ato ku rreziku i ekspozimit ndaj infeksioneve të koronavirusit është më i madh.

Kështu, testet e stresit ku pikat e djersës dhe pështymës ka të ngjarë të lëshohen në ajër ishin më të prekura, me një rënie prej 78%.

Sëmundjet e zemrës kanë qenë shkaku kryesor i vdekjeve në të gjithë botën gjatë 20 viteve të fundit.

Në dhjetor, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) theksoi se ata “po vrisnin më shumë njerëz se kurrë më parë”, me nëntë milionë vdekje në 2019, një rritje prej dy milionë që nga viti 2000.

“Ne nuk duam që njerëzit me sëmundje të zemrës të humbin diagnozën dhe trajtimin në kohë, ose të zhvillojnë komplikime serioze që mund të ishin parandaluar”, theksoi Michelle Williams, nga Universiteti i Edinburgut, bashkëautore e studimit./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.