Temperaturat zbresin në -6°C/ MIE: Kujdes ngricat, po kryhet shpërndarja e kripës

TIRANË, 15 janar/ATSH/ Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bën të ditur se po vijon puna për pastrimin e akseve rrugore në të gjithë vendin për të lehtësuar qarkullimin e mjeteve, në kushtet kur temperaturat shënojnë deri -6°.

MIE publikoi një video nga Voskopoja, në Korçë, ku shfaqen grupet e punës duke kryer shpërndarjen e kripës përgjatë rrugës.

Sipas MIE-s reshjet tashmë kanë pushuar, por ngricat mund të jenë shkak për rrëshqitjen e mjeteve.

“Vijon shpërndarja e kripës nga grupet e punës, pasi në temperaturat -6°C ngricat mund të jenë shkak për rrëshqitjen e mjeteve”, bën të ditur MIE.

Ndërkohë, në disa prej akseve rrugore në Verilindje dhe Juglindje të vendit rekomandohet përdorimi i gomave dimërore dhe zinxhirëve nga ana e drejtuesve të mjeteve. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.