REPUBLIKA ÇEKE – Problemet me vaksinimin largojnë kreun e Autoritetit Shëndetësor të vendit

PRAGE, 15 janar /ATSH-DPA/ – Kreu i Autoritetit Shëndetësor të Republikës Çeke njoftoi dorëheqjen pasi disa raporte zbuluan parregullsi në futjen e vaksinës së koronavirusit në vend.

Sipas portalit të lajmeve ”Seznamzpravy.cz”, 1 000 doza të vaksinës u janë shpërndarë punonjësve të Autoritetit Kombëtar të Shëndetit SZU dhe të afërmve të tyre, pavarësisht moshës.

Zbulimet kishin provokuar kritika të ashpra nga opozita, duke i quajtur ato një skandal.

“Qytetarët e moshuar kanë nevojë për vaksinim, ndërsa administrata po vaksinon njerëzit e saj,” shkroi portali.

Transmetuesi kombëtar Rozhlas gjithashtu raportoi se një klinikë e Pragës po u jepte të afërmve të punonjësve nëse kishin mbetur doza në fund të ditës, kinse për të shmangur nevojën për t’i hedhur ato.

Sipas planit të vaksinimit të qeverisë, vetëm punonjësit e kujdesit shëndetësor që janë në kontakt të ngushtë me pacientët Covid-19 duhet të vaksinohen fillimisht, përveç qytetarëve mbi 80 vjeç dhe punonjësve të shtëpive të pleqve./ /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.