FOKUS – Rusia shpreson te Biden për një marrëveshje për çarmatimin bërthamor

MOSKË, 15 janar /ATSH-AFP/ – Kur presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden do të marrë Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme, administrata e tij do të duhet të ndërmarrë negociata të shpejta me Rusinë për të shpëtuar traktatin e rëndësishëm të çarmatimit ”New Start”.

Ky tekst që kufizon arsenalet bërthamore të dy fuqive përfundon më 5 shkurt, vetëm 16 ditë pas betimit të Joe Biden.

Bëhet fjalë për marrëveshjen e madhe të fundit për reduktimin e armatimeve ekzistuese mes ish-rivalëve të Luftës së Ftohtë.

Me afrimin e afatit, si Moska ashtu dhe Uashingtoni do të duhet të bëjnë kompromis dhe të lënë mënjanë gjendjen e përkeqësuar të marrëdhënieve të tyre, në sfondin e mosmarrëveshjeve për shumicën e çështjeve ndërkombëtare, akuzave për ndërhyrje elektorale, spiunazh dhe sulme kibernetike.

“Kjo çështje është e rëndësishme për dy vendet”, thekson Elena Tchernenko e të përditshmes ruse ”Kommersant”, e cila ka ndjekur nga afër negociatat këto muajt e fundit. 

“Traktati kufizon mundësinë që njëri prej dy kampeve të jetë i gabuar në lidhje me synimet ose planet e tjetrit, siç e pamë të ndodhte disa herë gjatë Luftës së Ftohtë, e cila çoi në momente shumë të rrezikshme”, thekson ajo. 

“Çdo marrëveshje do të përcaktojë gjithashtu përparësitë buxhetore për të dy fuqitë”, thekson gazetari Vladimir Frolov.

Traktati i Fillimit të Ri u nënshkrua në 2010 nga presidentët e atëhershëm Barak Obama për SHBA-në dhe Dmitry Medvedev për Rusinë, në mes të një periudhe “rivendosje”, një përpjekje për të “rivendosur” marrëdhëniet midis dy shteteve./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.