COVID-19 – Mbi 30 milionë raste në Europë

ROMË, 15 janar /ATSH-ANSA/ – Rastet me COVID-19 në Europë kanë arritur në 30 milionë, sipas të dhënave zyrtare.

Kjo shifër, që është e bazuar në të dhënat zyrtare të autoriteteve shëndetësore të 52 vendeve, duke përfshirë Azerbajxhanin dhe Rusinë, konfirmon Europën si zonën më të prekur në botë nga koronavirusi, para SHBA-së dhe Kanadasë me 23 994 507 raste dhe Amerikës Latine/Karaibe me 16 989 628 raste.

Më 17 dhjetor, Europa ishte rajoni i parë në botë që kaloi shifrën prej gjysmë milionë viktima.

Brenda saj, vendet më të prekura janë Rusia me 3 520 531 raste dhe 64 495 të vdekur dhe Britania e Madhe me 3 260 258 raste dhe 86 015 të vdekur.

Italia, sipas këtij numërimi, renditet e pesta me 2 336 279 raste dhe 80 848 të vdekur./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.