Me Covid-19 imunitet deri në pesë muaj, por mund t’u transmetohet të tjerëve

LONDËR, 14 janar /ATSH-DPA/ – Personat e infektuar më parë me Covid-19 mund të kenë imunitet deri në pesë muaj, por ata përsëri mund t’ua transmetojnë atë të tjerëve, deklaroi agjencia britanike e shëndetit.

Shëndeti Publik Britanik theksoi se ka testuar dhjetëra mijëra punonjës të kujdesit shëndetësor në të gjithë Britaninë që nga qershori për antitrupa.

Studiuesit zbuluan se njerëzit mund të mbrohen deri në 83% nga virusi pasi ishin infektuar më parë me Covid-19.

Midis 18 qershorit dhe 24 nëntorit, shkencëtarët zbuluan 44 infeksione të mundshme, dy të mundshme, dhe 42 “të mundura” nga 6 614 pjesëmarrës që testuan pozitivisht për antitrupa.

Por, provat e hershme nga faza tjetër e studimit sugjerojnë se disa njerëz mbartin nivele të larta të virusit dhe mund t’ua transmetojnë të tjerëve.

”Tani e dimë që shumica e atyre që kanë pasur virus dhe kanë zhvilluar antitrupa janë të mbrojtur nga riinfektimi, por kjo nuk është standarde dhe ne e dimë. Ne ende nuk e dimë sa zgjat mbrojtja. Në thelb, ne besojmë se njerëzit mund të jenë akoma në gjendje të transmetojnë virusin”, deklaroi profesoreshës Susan Hopkins, udhëheqëse e studimit. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.