ITALI – Agenas: Kujdesi intensiv është rikthyer mbi pragun e alarmit

ROMË, 13 janar /ATSH-ANSA/ – Njësitë e kujdesit intensiv të zëna nga pacientët me COVID-19 janë rikthyer, në nivel kombëtar, mbi pragun e alarmit prej 30%, njoftoi sot Agjencia Kombëtare e Shërbimeve Shëndetësore Rajonale (Agenas).

Niveli i zënies së shtretërve ka arritur në 31%, 1% më shumë se 7 ditë më parë.

Gjithashtu, me 1%, krahasuar me një javë më parë, u rrit edhe numri i shtretërve në pavionet COVID, duke arritur në 37%, shumë pak nën pragun e gatishmërisë prej 40%.

Megjithatë, Agenas ngriti shqetësimin se tashmë ekzistojnë 10 rajone që e tejkalojnë këtë prag kritik./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.