BERLIN – Spahn bën thirrje për përpjekje ndërpartiake për të trajtuar pandeminë

BERLIN, 13 janar /ATSH-DPA/ – Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn deklaroi rëndësinë e bashkëpunimit në të gjithë 27 vendet anëtare të BE dhe në të gjitha 16 landet e Gjermanisë në trajtimin e pandemisë së koronavirusit.

“Asnjë vend, asnjë parti, asnjë qeveri nuk mund ta mposhtë këtë virus vetëm; është e mundur vetëm së bashku”, tha Spahn në një fjalim në parlamentin gjerman, në të cilin disa parti kanë kritikuar përhapjen logjistike të vaksinimeve në vend.

Spahn përsëriti se Gjermania kishte porositur mjaft vaksina për t’i ofruar të gjithëve në vend 83 milion inokulim kundër Covid-19 këtë vit dhe vuri në dukje furnizimin e ulët kundrejt kërkesës së lartë si një arsye për ritmin e ngadaltë të administrimit të goditjeve deri më tani.

“Nga njëra anë, ne po jetojmë në fazën më të vështirë të pandemisë,” tha ai, ndërsa shtoi se ”vaksinat siguruan një dritë në fund të tunelit”. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.