Twitter mbyll mbi 70 000 llogari të lidhura me teorinë QAnon

ROMË, 12 janar /ATSH-ANSA/ – Twitter ka mbyllur më shumë se 70 000 llogari që kanë lidhje me teorinë e komplotit të ekstremit të djathtë Qanon, një vendim ky që pason sulmin ndaj Capitol Hill nga një grup mbështetësish proTrump, njoftoi vetë kompania.

“Nën dritën e ngjarjeve të dhunshme në Uashington DC dhe rritjes së rrezikut, të premten pasdite nisëm pezullimin e përhershëm të mijëra llogarive, të kushtuara kryesisht përhapjes së përmbajtjeve të QAnon”, sqaroi Twitter.

Kompania shtoi se mbi 70 000 llogari u pezulluar si rezultat i këtyre përpjekjeve dhe se, në shumë raste, llogari të shumta menaxhoheshin nga një individ i vetëm./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.