Rriten me 60% investimet e huaja turke në Shqipëri

TIRANË, 26 dhjetor /ATSH/ Investimet e huaja turke në vendin tonë u rritën me 60% gjatë 9-mujorit të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë e një vit më parë.

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë  në 9-mujorin 2020 investimet e huaja turke në Shqipëri kapën vlerën e 69 milionë eurove.

Ndërsa sektorët potencial ku dominojnë investitorët turq janë sistemi financiar (banka), industri e rëndë (nxjerrja dhe përpunimi i çeliku), sektori i ndërtimit por edhe në energjetikë.

Turqia është një vend partner i rëndësishëm tregtar ekonomik me Shqipërinë. Gjatë periudhës janar-nëntor të vitit 2020 shkëmbimet tregtare të Shqipërisë me Turqinë u rritën në mbi 54 miliardë lekë.

Ndërkohë që bashkëpunimi tregtar me Turqinë zë 6.8% të gjithë vëllimit tregtar që zhvillon Shqipëria me vende të ndryshme të botës.e.xh//a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.