GJERMANI – Merkel: Marrëveshja postBrexit me rëndësi historike

BERLIN, 24 dhjetor /ATSH-DPA/ – Kancelarja gjermane Angela Merkel e vlerësoi sot marrëveshjen BE-BM të tregtisë së lirë postBrexit si historike.

“Me këtë marrëveshje ne po krijojmë bazën për një kapitull të ri në marrëdhëniet tona”, theksoi ajo.

“Britania e Madhe do të vazhdojë të jetë një partner i rëndësishëm për Gjermaninë dhe për Bashkimin Europian edhe jashtë Bashkimit Europian”.

“Marrëveshja është me rëndësi historike”, shtoi kancelarja./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.