Vetëdeklarimi i burimeve të pasurisë/ OFL u dërgon formularin 6 të dënuarve në Kukës e Tropojë

TIRANË, 4 dhjetor /ATSH – I. Vata/ Operacioni Forca e Ligjit u ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë 6 shtetasve, 1 në Kukës dhe 5 në Tropojë.

Shtetasit, subjekt i OFL-së janë dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”, “Grupi i strukturuar kriminal, “Trafikimi i narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, si dhe “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

L. P., banues në Kukës, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”, e kryer në bashkëpunim; A. D., banues në Tropojë, i dënuar në Belgjikë për veprën penale “Grupi i strukturuar kriminal”; B. M., banues në Tropojë, i dënuar në Itali për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”; A. D., banues në Tropojë, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”; K. B., banues në Tropojë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”, e kryer në bashkëpunim; I. N., banues në Tropojë, i dënuar për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.