Një vit tejet sfidues dhe një debutim absolutisht dinjitoz i Shqipërisë në krye të OSBE-së

TIRANË, 3 dhjetor /ATSH/ “Është koha për të “bërë kthesën” dhe për të kapërcyer krizën aktuale në bashkëpunim, tha Kryetari i OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama, në deklaratën e tij hapëse për mbi 50 ministra të Jashtëm dhe diplomatë karriere të cilët u mblodhën në Tiranë, por edhe nëpërmjet internetit për Këshillin e 27-të Ministerial të të OSBE-së.

Në fjalimin e tij drejtuar Ministrave të Shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së dhe Partnerëve për Bashkëpunim, Rama paralajmëroi se tensionet e vazhdueshme që vijnë duke u thelluar dhe mosbesimi në rajon, do të thotë se “ne jemi në krizë, një krizë që po përkeqësohet”.

“Ne supozohet se kemi një vizion të përbashkët – krijuar në Helsinki dhe vazhduar në Paris, Stamboll dhe Astana – për një Europë demokratike, paqësore dhe të bashkuar,” tha ai. “Ky vizion po largohet më shumë prej nesh. Kjo sepse parimet tona nuk respektohen. Sepse angazhimet tona nuk janë zbatuar. Sepse divergjencat në pikëpamjet tona po rriten. Sepse ajo që është e njëanshëm zgjidhet në vend të ndërkombëtares. Sepse konfrontimi zgjidhet mbi bisedimet. Dhe sepse përçarja zgjidhet mbi bashkëpunimin. ”

Ai shtoi: “Organizata jonë është e fortë sa angazhimet e saj, dhe siguria jonë rajonale është e fortë sa vullneti juaj për t’i zbatuar ato angazhime. Nëse vullneti mungon, siç duket se është sot, atëherë ne do të luftojmë që të dalim nga kjo krizë. ”

Duke parë vitin që po lëmë pas, Rama pranoi pasojat e jashtëzakonshme dhe të paprecedentë të pandemisë COVID-19.

“Simpatia ime shkon për ata që kanë humbur të dashurit e tyre si rezultat i virusit,” tha ai. “Dhe falënderimet e mia të sinqerta shkojnë për ata punonjës të shëndetësisë dhe të vijës së frontit që këmbëngulin, çdo ditë, për të na mbajtur jashtë rrezikut dhe për të ruajtur shërbimet tona thelbësore. Ndërsa përqendrohemi kryesisht në pasojat shëndetësore dhe ekonomike të COVID-19, ne gjithashtu duhet të zgjidhim çështjen e ndikimit të saj në sigurinë tonë gjithëpërfshirëse. Ka një të ardhme më të ndritur përpara dhe ne mund – dhe do të marrim – masa të guximshme dhe të bashkërenduara për t’u ringritur më mirë. ”

Duke iu kthyer krizës në dhe përreth Ukrainës, ai mirëpriti “nivelet e papara dhe të ulta të shkeljeve të armëpushimit në terren”, por u shpreh me keqardhje për situatën humanitare dhe pengesat e vazhdueshme për punën e Misionit Special të Monitorimit të OSBE-së. Ai gjithashtu bëri thirrje për një qasje më praktike në diskutimet në Grupin e Kontaktit, Trojkën, nën ndërmjetësimin e OSBE-së.

Duke iu referuar luftimeve të fundit në kontekstin e konfliktit Nagorno-Karabak, ai tha se ishte mirënjohës që luftimet kanë pushuar. Duke shprehur mbështetjen e tij të plotë për iniciativat nën kujdesin e Bashkëkryesuesve të Grupit të Minskut të OSBE-së, ai bëri thirrje për “negociata thelbësore, me mirëbesim, në mënyrë që të arrihet marrëveshja mbi hapat për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, paqësore dhe të qëndrueshme të konfliktit”.

Veç kësaj, Rama shprehu shpresën e tij për një rifillim vitin tjetër të Diskutimeve Ndërkombëtare të Gjenevës dhe një Procesi të Zgjidhjes Transdniestrike të orientuar drejt rezultateve.

Për Bjellorusinë, Kryetari i Përgjithshëm i OSBE-së shprehu zhgënjimin e tij që oferta e tij, e bërë së bashku me homologen e tij Suedeze dhe Kryetaren e ardhshme të OSBE-së, Ann Linde, për të vizituar vendin dhe për të lehtësuar dialogun nuk u pranua nga Minsku.

“Unë mbaj qëndrimin tim se OSBE, si një organizatë gjithëpërfshirëse, mbetet e vendosur dhe e gatshme për të ofruar vullnetarisht shërbimet e saj të mira për të mbështetur Bjellorusinë. Shpresoj që Bjellorusia të rishikojë ofertën tonë, ”tha ai.

Duke pranuar që Shqipërisë “iu desh të drejtojë OSBE-në në kohë veçanërisht të trazuara”, ai tha se kishte shpresë që Organizata, me udhëheqjen e saj të re dhe Kryetarët e ardhshëm të Suedisë (2021) dhe Polonisë (2022), “do të rikthejnë OSBE-në përsëri drejt fuqisë së plotë dhe gjetjes së një rruge përpara… Le ta përdorim Tiranën si një mundësi për të bërë një kthesë. ”

Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së (PA) George Tsereteli u bëri thirrje 57 Shteteve pjesëmarrëse që të përdorin plotësisht potencialin e Organizatës për të ndihmuar në ndërtimin e një të ardhmeje më të sigurt dhe më të qëndrueshme për të gjithë ne.

“Nisma e OSBE-së, një” Thirrje për Veprim: Riafirmimi i Qëllimit tonë të Përbashkët “, është miratuar dhe nënshkruar nga më shumë se 50 ish-udhëheqës dhe udhëheqës aktualë të OSBE-së, duke përfshirë Kryetarë të Zyrave, Presidentë të Asamblesë Parlamentare, Sekretarët e Përgjithshëm të OSBE dhe Kryetarët e Institucioneve, ”tha ai. “Pavarësisht nga të gjitha vështirësitë me të cilat po përballemi, ne duhet të bëjmë një përpjekje për të rindezur të gjitha përpjekjet tona për të rikthyer frymën që motivoi nënshkruesit e Aktit Final të Helsinkit dhe Kartës së Parisit.”

Në raportin e saj për Këshillin Ministror, Tuula Yrjölä, Zyrtare Përgjegjëse / Sekretare e Përgjithshme dhe Drejtore e Qendrës për Parandalimin e Konflikteve të OSBE-së (CPC), vuri në dukje se si Organizata u përgjigjej shpejt dhe me sukses sfidave të pandemisë COVID-19.

“Sekretariati i mundësoi OSBE-së që të jetë një nga organizatat e para ndërkombëtare që lëviz organet e saj të vendimmarrjes në internet. Mbajtja e dialogut mbetet kritike për ndërtimin e besimit, parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve dhe promovimin e bashkëpunimit për të trajtuar sfidat e përbashkëta të sigurisë, “tha ajo. “Siç demonstron ky Këshill Ministror, COVID-19 nuk e ka penguar platformën tonë unike rajonale të nxisë një dialog gjithëpërfshirës të sigurisë ku të gjithë Shtetet pjesëmarrëse kanë një zë të barabartë. Pandemia na kujton se duhet të jemi të përgatitur për sfida të papritura dhe se është më e rëndësishme se kurrë të bashkëpunojmë në gjetjen e zgjidhjeve. ”/p.s./ /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.