Kursi i këmbimit/ Leku thellon pozitat dominuese ndaj valutave kryesore

TIRANË, 3 dhjetor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten leku thelloi pozitat dominuese ndaj valutave kryesore.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u zhverësua sot me 0.43 lekë duke u kuotuar në nivelin më të ulët që prej vitit 2014, në vlerën e 102.39 lekëve.
Ndërsa euroja nuk ka ndryshuar. Monedha e përbashkët europiane këmbehet njësoj sa një ditë më parë me 123.88 lekë.
Paundi britanik ka humbur terren lehtë me 0.02 lekë dhe këmbehet sot me 137.34 lekë ndërsa franga zvicerane është forcuar në raport me lekun me 0.31 lekë dhe këmbehet me 114.57 lekë. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 102.39 -0.43
Euro EUR 123.88 0.00
Poundi Britanik GBP 137.34 -0.02
Franga Zvicerane CHF 114.57 +0.31
Jeni Japonez (100) JPY 98.21 -0.02
Dollari Australian AUD 75.92 +0.07
Dollari Kanadez CAD 79.15 -0.35
Korona Suedeze SEK 12.06 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 11.58 -0.07
Korona Daneze DKK 16.66 +0.01
SDR SDR 146.63 -0.30
Ari(OZ 1) XAU 188223.54 -9.03
Argjend(OZ 1) XAG 2467.38 -23.58
Juani Kinez (onshore) CNY 15.61 -0.06 7mbimit valutor vendas,
Juani Kinez (offshore) CNH 15.64 -0.04
Lira Turke TRY 13.07 -0.06
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.