OKB: Numër rekord personash nevojë për ndihmë për shkak të pandemisë

GJENEVË, 1 dhjetor /ATSH-DPA/ – Sipas një parashikimi të OKB, 235 milionë njerëz pritet të kenë nevojë për ndihmë humanitare për shkak të pandemisë vitin e ardhshëm, 40% më shumë se këtë vit.

“Bota e pasur tani mund të shohë dritë në fund të tunelit. E njëjta gjë nuk është e vërtetë në vendet e varfra”, theksoi shefi i ndihmës humanitare të OKB, Mark Lowcock në një deklaratë.

“Kriza Covid-19 ka zhytur miliona njerëz në varfëri dhe ka bërë që nevojat humanitare të rriten”, shtoi ai.

”Përveç katastrofave natyrore, konflikteve dhe ndryshimeve klimatike, pandemia krijon vështirësi të mëtejshme pasi varfëria ekstreme dhe rreziku i urisë po rriten”, theksoi Zyra e Emergjencave e Kombeve të Bashkuara në Lowcock (OCHA).

OCHA u kërkon vendeve donatore 35 miliardë dollarë për të siguruar ushqim, strehim dhe kujdes mjekësor për 160 milionë njerëz në 56 vende vitin e ardhshëm.

Organizata të tjera si Kryqi i Kuq janë vendosur të ndihmojnë pjesën tjetër të 235 milion njerëzve.

Për vitin 2020, OCHA ka kërkuar gati 39 miliardë dollarë.

Sidoqoftë, deri në fund të nëntorit, më pak se gjysma e kësaj shume ishte ofruar në zyrën e OKB.

“Situata në 2021 është se ka më shumë njerëz në nevojë, por kjo nuk do të thotë se përgjigja për të cilën ata kanë nevojë është e njëjtë,” theksoi Lowcock.   /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.