Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj dollarit, humb terren me euron

TIRANË, 1 dhjetor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillim të muajit dhjetor, leku forcoi pozitat ndaj dollarit amerikan ndërsa humbi terren me monedhën e përbashkët europiane, euron.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 103. 51 lekë ose 0.34 lekë më pak dhe euro u forcua lehtë me 0.03 lekë duke u kuotuar në vlerën e 123.81 lekëve.
Monedha vendase, ka fitur pikë të martën edhe ndaj paundit britanik dhe frangës zvicerane.
Monedha britanike këmbehet me  138.12 lekë ose 0.35 lekë më pak dhe franga zvizerane këmbehet me 114.26 lekë ose 0.31 lekë më pak se një ditë më parë.
Këmbimi valutor vendas paraqitet i qendrueshëm. Por sipas aktorëve të tregut, kemi hyrë në muajin dhjetor dhe për post luhatjeve që reflektohen nga burat ndërkombëtare, kërkesë oferta e lartë, diktuar nga festat e fundvitit, do të sjellin forcim të pozitave të Lekut. Luhatje e pritshme kjo, që karaterizon këtë sezon me sasi valute të shtuar në treg. /j.p/r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.51 -0.34
Euro EUR 123.81 +0.03
Poundi Britanik GBP 138.12 -0.35
Franga Zvicerane CHF 114.26 -0.31
Jeni Japonez (100) JPY 99.18 -0.66
Dollari Australian AUD 76.04 -0.56
Dollari Kanadez CAD 79.79 -0.15
Korona Suedeze SEK 12.13 -0.06
Korona Norvegjeze NOK 11.68 -0.05
Korona Daneze DKK 16.65 +0.01
SDR SDR 148.03 +0.02
Ari(OZ 1) XAU 186888.34 -894.27
Argjend(OZ 1) XAG 2410.75 -2.38
Juani Kinez (onshore) CNY 15.75 -0.05
Juani Kinez (offshore) CNH 15.77 -0.04
Lira Turke TRY 13.19 -0.07
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.