Hapet për turistët kështjella 2 900-vjeçare

ANKARA, 27 nëntor /ATSH-AA/ – Turistët që vizitojnë Turqinë Lindore tani do të jenë në gjendje të shëtisin nëpër rrënojat 2 900-vjeçare të kalasë Altintepe.

E vendosur në provincën Erzincan në Rrugën historike të Mëndafshit, kalaja është një nga vendbanimet më të rëndësishme të periudhës Urartu dhe një qendër e rëndësishme e Perandorisë Romake Lindore, e njohur gjithashtu si Perandoria Bizantine.

Tani është vendosur që të shërbejë si një park arkeologjik pasi përfundimit të punimeve të gërmimit. Ajo u ndërtua gjatë periudhës së Mbretërisë Urartu dhe është hapësira e qindra objekteve historike dhe rrënojave të strukturave të ngritura në vitet 850-590 para Krishtit.

Gërmimet të cilat po kryhen nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit dhe Universiteti Ataturk, filluan në vitin 2003 dhe përfunduan në vitin 2019.

Mehmet Karaosmanoglu, kreu i Departamentit të Arkeologjisë në Universitetin Ataturk, për AA tha se ndërtesat e qerpikëve nga periudha Urartu u shkatërruan për shkak të tërmeteve në rajon.

“Salla e pritjes në kështjellë, që i përket periudhës Urartu, është ekzemplari më i madh dhe i vetëm i këtij lloji që janë gjetur në Anadoll deri më tani”, theksoi Karaosmanoglu.

Tre varre u gjetën në pjesën jugore të vendit, tha ai, duke shtuar se sarkofagët që ato përmbanin ishin ekzemplarët e vetëm dhe më të bukur nga Mbretëria Urartu.

Arda Heb, drejtori krahinor i kulturës dhe turizmit, theksoi se artefaktet e gjetura në gërmime kontribuan në arkeologjinë e Anadollit dhe u konsideruan si ekzemplarë të rëndësishëm të kulturës që ata përfaqësojnë.

Ai tha se projekti i parkut arkeologjik ishte aprovuar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit.

“Projekti ynë përbëhet nga tre faza. Në fazën e parë u hoqën këmbët e varreve mbretërore, muret e kufirit të jashtëm u mbajtën dhe u bënë evakuime të përbashkëta. Ne vazhdojmë përpjekjet tona për të krijuar platforma shikimi, kafene dhe zona ku mund të presim mysafirët tanë”, shtoi ai./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.