SHBA – Biden me rekord absolut prej 80 milionë votash

ROMË, 26 nëntor /ATSH-ANSA/ – Dyshja presidenciale Joe Biden-Kamala Harris kaloi pragun e 80 milionë votave (80 026 721), një rekord absolut për një president të zgjedhur të SHBA-së, ndërkohë që numërimi presidencial nuk ka përfunduar plotësisht, thekson CBS.

CBS kujton se Donald Trump, me 73 890 295 vota të vlefshme, është deri tani i dyti në histori për votat e siguruara gjatë zgjedhjeve presidenciale.

Mbajtësi i medaljes së bronzit, në historinë amerikane është Barack Obama, i cili gjatë mandatit të parë në 2008 arriti të marrë 69,5 milionë vota.

Transmetuesi amerikan kujton se 159 milionë amerikanë kanë votuar këtë vit, rreth 66,7% në total, një përqindje pjesëmarrjeje që nuk ishte regjistruar që prej vitit 1900./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.