Rilind shkolla “Hasan Koçi” në Shkozet/ Hap dyert me standarde europiane për 1 mijë nxënës

TIRANË, 26 nëntor/ATSH/ Shkolla “Hasan Koçi” në Shkozet, Durrës, e dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit 2019, rilindi më e madhe, më e fortë dhe më e bukur.

Kryeministri Edi Rama ndau sot pamje nga kjo shkollë, e rindërtuar tërësisht sipas standardeve europiane dhe me kushte optimale për nxënësit e mësuesit.

Rreth 1000 nxënës të shkollës 9-vjeçare në Shkozet, bashkia Durrës kanë tashmë në dispozicion shkollën e rindërtuar me ambiente të reja, me kushte dhe standarde europiane.

Shkolla 9-vjeçare “Hasan Koçi” ka 10 klasa të ciklit të ulët, 8 klasa të përgjithshme për ciklin 9-vjeçar dhe 4 laboratorë, bibliotekë, palestër dhe fushë sporti të hapur, infermieria, dhoma e posaçme për psikologun dhe mjediset ndihmëse të shërbimit.

Shkolla është një objekt trekatësh dhe veç ambienteve, klasave, laboratorëve, ka dhe palestrën dhe ambientet e tjera sportive.

Në projektin e rindërtimit përfshihet dhe gjelbërimi dhe sistemi i të gjitha ambienteve përreth saj. Shkolla ka shkallët e emergjencës dhe ashensor në pjesën e hyrjes.

Në qarkun e Durrësit do të ndërtohen 32 objekte të reja arsimore, me financim nga buxheti i shtetit dhe donatorët.

/m.m/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.