“BE pranë Shqipërisë”/ Varhelyi: Rindërtimi pas tërmetit me transparencë dhe përgjegjësi

TIRANË, 26 nëntor/ATSH/ “Bashkimi Europian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore”, deklaron Komisioneri për Zgjerim, Oliver Varhelyi, në 1-vjetorin e tërmetit tragjik që tronditi vendin tonë.

Ai ka publikuar pamje nga rrënojat dhe ekipet e kërkim-shpëtimit, duke theksuar se BE vijon të jetë pranë Shqipërisë.

Varhelyi thekson se rindërtimi pas tërmetit po ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë.

“Një vit pas tërmetit shkatërrues në nëntor 2019 në Shqipëri dhe pas solidaritetit të madh të treguar në Konferencën e Donatorëve të organizuar nga Komisioni Europian në shkurt, Bashkimi Europian vazhdon të qëndrojë pranë Shqipërisë, për të rindërtuar shkollat dhe vendet e trashëgimisë kulturore. E rëndësishme është që rindërtimi pas tërmetit ndjek parimet e përgjegjësisë, transparencës dhe ndërtimit më të mirë”, thekson komisioneri Oliver Varhelyi.

https://twitter.com/i/status/1331903321842593792

/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.