SHBA – Biden: Emigracioni dhe mjedisi përparësitë e 100 ditëve të para në pushtet

UASHINGTON, 25 nëntor /ATSH-DPA/ – Joe Biden ka thënë se përparësitë e tij në 100 ditët e para të presidencës përfshijnë miratimin e legjislacionit për të reformuar sistemin e emigracionit në SHBA dhe kthimin e urdhrave ekzekutivë të presidentit aktual amerikan, Donald Trump mbi mjedisin.

Presidenti i zgjedhur tha se legjislacioni i imigracionit do të përfshijë një rrugë drejt shtetësisë për emigrantët e padokumentuar në vend.

Ai tha se agjencia e tij legjislative do të “varet nga bashkëpunimi që mund të marr dhe nuk mund të marr nga Kongresi i SHBA-së”.

Biden gjithashtu tha se ai nuk planifikon të përdorë Departamentin e Drejtësisë si një mjet për të këmbëngulur në hetimin e presidentit Trump./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.