Dua Lipa kryeson listën e kandidaturave “Grammy Awards”

NJU JORK, 25 nëntor /ATSH-AFP/ – Këngëtarja britanike me origjinë kosovare, Dua Lipa kryeson listën e kandidaturave të Grammy Awards, pas amerikanes Taylors Swift dhe mbretëreshës së popit Beyoncé.

Grammy Awards, çmimet e muzikës amerikane, do të paraqiten në fund të janarit, pas muajsh pandemie shkatërruese për botën e muzikës.

Dua Lipa mori gjashtë kandidatura për këngën e saj “Future Nostalgia” me ngjyrime disko në notat e saj.

Ylli britanik, që u emërua “Artistja më e mirë” nga Grammy dy vjet më parë, ishte gjithashtu pjesë e kandidaturave për albumin më të mirë për fëmijë dhe albumin më të mirë historik, në një transmetim online.

Me 24 “Grammy” dhe 79 kandidatura, gjë që e bën atë gruan më të dalluar në “Grammy”, Beyoncé është finalistja e këtij viti në kategoritë e mbretëreshave për “Këngën e Vitit” dhe “Regjistrimin e Vitit” me albumin “Parada e Zezë”, lëshuar në qershor në mes të protestave kundër pabarazive racore në SHBA.

Pas saj, Taylor Swift, me gjashtë kandidatura, mund të fitojë çmimin “Albumi i Vitit” për të tretin rekord rradhazi me albumin e saj të bllokimit “Folklore”./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.