Bonus qiraje për rreth 14 mijë familje, 3 miliardë lekë nga buxheti i shtetit

TIRANË, 25 nëntor/ATSH/ Gjatë vitit 2020 rreth 14 mijë familje, banesat e të cilëve janë dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit të kaluar, janë mbështetur me bonus qiraje nga buxheti i shtetit.

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj tha sot se, “nga buxheti i shtetit për 2020-n për mbështetje të familjeve me bonus qiraje janë akorduar 3 miliardë lekë”.

“Për të gjitha familjet e mbetura të pastreha nga tërmeti i 26 nëntorit, buxheti i shtetit përgjatë vitit 2020 ka alokuar bonusin e qirasë që do të vazhdojë deri ditën kur hyjnë në banesën e re. Në buxhetin për rindërtimin u alokuan 3 miliardë lekë bonus qiraje për 14 mijë familje gjatë vitit 2020”, – theksoi Denaj.

Qeveria shqiptare akordoi një fond të veçantë për qytetarët, të cilët përfituan bonus qiraje për t’u strehuar, pasi tërmeti i 26 nëntorit e dëmtoi ose e bëri të pasigurt banesën e tyre.

/k.s//a.a/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.