PARIS – Franca drejt lehtësimit, por jo heqjes, së masave antiCovid për festat e fundvitit

PARIS, 24 nëntor /ATSH-ANSA/ – Nuk është një rihapje, është një lehtësim i bllokimit, ky është refreni i ministrave të qeverisë franceze, të cilët kanë shumëfishuar takimet këto orë, ku pritet edhe fjalimi i presidentit Emmanuel Macron.

Presidenti pritet të shpallë një lehtësim të masave të bllokimit, në një rrugë “hap pas hapi” dhe “graduale” drejt festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Një periudhë festive që, sipas ministrit Jean Castex, ka të ngjarë të jetë “një fabrikë Covidi”.

Macron dhe disa këshilltarë të afërt do të dëshironin që para Krishtlindjeve, të rihapnin teatrot, kinematë, muzetë dhe teatrot, por priten përditësime në ditët në vijim. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.