Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat në raport me monedhat e huaja

TIRANË, 24 nëntor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën Leku forcoi  pozitat ndaj monedhave  të huaja krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet me 104.17 lekë ose 0.05 lekë më pak se ditën e hënë. Ndërsa euro paraqitet e stabilizuar dhe këmbehet në të njëjtën vlerë sa një ditë më parë në kuotën e 123.74 lekëve.
Leku ka forcuar pozitat edhe ndaj paundit britanik dhe frangës zvicerane.
Monedha britanike këmbehet me 139.17 lekë ose 0.13 lekë më pak dhe franga zvicerane humbi terren me 0.29 lekë dhe këmbehet sot me 114.21 lekë. /a.a/
Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 104.17 -0.05
Euro EUR 123.74 0.00
Poundi Britanik GBP 139.17 -0.13
Franga Zvicerane CHF 114.21 -0.29
Jeni Japonez (100) JPY 99.89 -0.59
Dollari Australian AUD 76.56 +0.16
Dollari Kanadez CAD 79.94 +0.09
Korona Suedeze SEK 12.13 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.60 +0.02
Korona Daneze DKK 16.63 +0.01
SDR SDR 148.72 +0.15
Ari(OZ 1) XAU 188798.75 -5,624.70
Argjend(OZ 1) XAG 2415.11 -86.17
Juani Kinez (onshore) CNY 15.83 -0.06
Juani Kinez (offshore) CNH 15.84 -0.04
Lira Turke TRY 13.10 -0.33
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.