OTAVA – Trudeau: Kanadaja ka rritje meteorike rastesh me COVID-19

OTAVA, 20 nëntor /ATSH-AFP/ – Kanadaja po përjeton një rritje meteorike përsa i përket rasteve me COVID-19 dhe kanadezët duhet të riorganizohen sa më shpejt, paralajmëroi sot kryeministri Justin Trudeau pas botimit të parashikimeve të reja alarmuese nga autoritetet shëndetësore.

“Muajt ​​e ardhshëm do të jenë të vështirë”, paralajmëroi ai në një konferencë shtypi.

“Ne po shohim një rritje meteorike të rasteve, me rrezikun e mbingopjes së spitaleve”, theksoi Trudeau, disa orë pas botimit të parashikimeve të reja që parashikojnë deri në 60 000 raste të reja në ditë deri në fund të dhjetorit, nëse kanadezët lehtësojnë përpjekjet e tyre.

“Ne i detyrohemi vetes që të bëjmë zgjedhje të mençura, të kujdesshme, të mos bëhemi bashkë me miqtë, të mos festojmë ditëlindje, të qëndrojmë virtual, të qëndrojmë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur”, vazhdoi  kryeministri.

Vendi registroi 317 000 raste dhe 11 273 të vdekur sot./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.