GJERMANI – AfD kërkon ndjesë për sjelljen e paqytetëruar në Bundestag

BERLIN, 20 nëntor /ATSH-DPA/ – Një anëtar i lartë i ekstremit të djathtë, ”Alternativa për Gjermaninë” (AfD) kërkoi ndjesë në parlament, pasi anëtarët e partisë së tij lejuan kritikët e kufizimeve të koronavirusit të hynin në ndërtesë për të sulmuar ligjvënësit.

Alexander Gauland, një anëtar themelues i AfD dhe udhëheqës i përfaqësuesve të saj në  Bundestag, pranoi se sjellja e ishte e paqytetëruar dhe e papranueshme.

“Unë kërkoj falje për këtë”, tha Gauland në një debat të veçantë parlamentar.

Katër vetë hynë në ndërtesën parlamentare, përpara një votimi mbi ndryshimet legjislative që forcojnë fuqitë e qeverisë në pandemi.

Ata ishin ftuar nga deputetët e AfD-së.

Disa u përpoqën të hynin në zyrat e ligjvënësve.

Ata gjithashtu ngacmuan dhe filmuan politikanë, përfshirë ministrin e Ekonomisë, Peter Altmaier./  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.