COVID-19 – Sanchez: Një pjesë thelbësore e spanjollëve të vaksinuar deri në mes të 2021

MADRID, 20 nëntor /ATSH-AFP/ – Një pjesë shumë thelbësore e popullsisë spanjolle do të vaksinohet kundër COVID-19 deri në mes të vitit 2021, njoftoi sot kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez.

“Parashikimet tona janë që, në të gjithë skenarët e arsyeshëm, një pjesë shumë e konsiderueshme e popullatës spanjolle do të jetë në gjendje të vaksinohet, me të gjitha garancitë, gjatë gjashtëmujorit të parë të vitit të ardhshëm”, theksoi ai.

“Plani i vaksinimit do të paraqitet në Këshillin e Ministrave të nartën dhe se Spanja do të jetë vendi i parë i BE, së bashku me Gjermaninë, që ka një plan të plotë vaksinimi”, shtoi Sanchez./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.