ITALI – Mbi 36 000 raste të reja ditore dhe 653 viktima nga COVID-19

ROMË, 19 nëntor /ATSH-ANSA/- Italia raportoi sot rreth 2 000 raste infektimi më shumë se dje, me 36 176 raste COVID-19 të regjistruara në 24 orët e fundit, që e çojnë totalin e tyre në 1 308 528.

Në të kundërt, numri ditor i viktimave shënoi rënie, me + 653, për një total prej 47 870 që nga fillimi i epidemisë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, shtimi i shtrimeve në spital në ICU vazhdon ngadalësimin, me + 42 të shtruar në 24 orët e fundit, për një total prej 3 712 në reanimacion.

Aktualisht, janë gjithsej 761 671 raste pozitive në vend, me një rritje prej + 18 503 krahasuar me dje.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve është 489 987, me +17 020 në 24 orët e fundit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.