Rekord absolut i temperaturave në Kanada për nëntorin

MONTREAL, 11 nëntor /ATSH-AFP/ – Qyteti i Montrealit ka thyer një rekord absolut të temperaturave për një muaj nëntor me 22,4 gradë Celsius, ndërkohë që pjesa qendrore dhe lindore e Kanadasë kanë njohur që prej disa ditë një valë nxehtësie e pazakontë, theksoi ”Environnement Canada”.

“Nuk është regjistruar kurrë një vlerë prej 22,4 gradë Celsius për një muaj nëntor, është një rekord absolut i nëntorit”, theksoi meteorologia Mariane Peltier.

“Më parë, nëntori më i nxehtë ishte regjistruar në 1948, me një kulm prej 21,7 gradë”, shtoi ajo.

“Sot, janë thyer disa rekorde për ditët më të nxehta për muajin nëntor në Quebec”, theksoi ajo.

“Për një muaj nëntor, është mjaft historike, është e rrallë që ka zgjatur kaq shumë. Shpeshherë kjo ka zgjatur dy apo tre ditë, por kurrë shtatë ditë”, shtoi ajo.

Në Montreal, rekordi i mëparshëm për një 10 nëntor daton në 1948 me 18,3 gradë./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.