Trashëgimtarët kërkojnë kthimin e pikturës së Kandinskyt

AMSTERDAM, 30 tetor /ATSH-DPA/ – Avokatët që përfaqësojnë një familje hebreje kërkuan kthimin e një pikture nga artisti rus, Wassily Kandinsky, 80 vjet pasi ajo i ishte shitur një muzeu holandez.

Avokatët që veprojnë në emër të familjes Lewenstein i thanë një gjykate në Amsterdam se vepra e Kandinskyt e 1909 ”Painting with Houses” iu shit muzeut lokal ”Stedelijk” nën detyrimin e regjimit nazist.

“Piktura duhet të kthehet”, theksoi avokati Axel Hagedorn, duke shtuar se ishte një rast i qartë i artit të plaçkitur.

Muzeu i Artit në Amsterdam bleu ”Painting with Houses” në 1940 me një çmim që ishte shumë më i ulët se sa vlera e pikturës.

Trashëgimtarët gjithashtu duan ta marrin këtë pikturë që aktualisht ndodhet në Lenbachhaus në Mynih.

Një komision gjerman për kthimin e veprave të artit duhet të vendosë për këtë.

Trashëgimtarët po kërkojnë që gjykata të rrëzojë një vendim nga Komisioni Shtetëror i Kthimit që refuzoi aplikimin e trashëgimtarëve në 2018, duke thënë se interesi i muzeut tejkalon atë të trashëgimtarëve.

Sipas paditësve, vendimi shkel të ashtuquajturat Parime të Uashingtonit për t’u marrë me artin e plaçkitur nga nazistët. /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.