BM – Komuniteti shkencor rrit presionin mbi Johnson për kufizime të mëtejshme

LONDËR, 28 tetor /ATSH-DPA/ – Rriten presionet e komunitetit shkencor britanik mbi qeverinë e Boris Johnson për kufizime të mëtejshme, deri në një mundësi bllokimi të dytë, në përgjigje të një vale të dytë te infeksioneve te koronavirusit.

Mbretëria e Bashkuar pati dje 367 vdekje dhe sipas mjekes së njohur, Yvonne Doyle, vendi mund të ketë më vdekje se në valën e parë.

Vendi, të paktën prej dy javëve, ndodhet në përpjekje për të thyer zinxhirin e kontakteve dhe infeksioneve.

Një pjesë e këshilltarëve shkencorë kërkojnë bllokime në të gjithë vendin, sidomos në disa zona të Anglisë Veriore.

Një zëdhënëse e Downing Street u kufizua duke thënë se qeveria po vlerëson hapat e ardhshëm në bazë të udhëzime të dhëna nga ekspertët./ /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.