Këmbimi valuor/ Leku forcon pozitat ndaj paundit dhe frangës zvicerane

TIRANË, 27 tetor /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas të martën leku humbi terren ndaj valutave kryesore, euro dhe dollar amerikan, krahasuar me një ditë më parë. 
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane këmbehet me 105 lekë ose 0.10 lekë më shumë se ditën e hënë.
Ndërsa  euro u forcua lehtë me 0.01 lekë dhe këmbehet me 123.98 lekë.
Paundi britanik u zhvlerësua me 0.36 lekë dhe këmbehet me 136.65 lekë.
Franga zvicerane këmbehet me 115.44 lekë ose 0.32 lekë më pak se një ditë më parë.
Banka e Shqipërisë bën të ditur se, kursi i këmbimit valutor është i qëndrueshëm dhe luhatjet i adresohen kërkesë ofertës, si dhe ecurisë në bursat ndërkombëtare. /a.a//r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 105.00 +0.10
Euro EUR 123.98 +0.01
Poundi Britanik GBP 136.65 -0.36
Franga Zvicerane CHF 115.44 -0.32
Jeni Japonez (100) JPY 100.32 +0.27
Dollari Australian AUD 74.77 -0.17
Dollari Kanadez CAD 79.65 +0.01
Korona Suedeze SEK 12.01 0.00
Korona Norvegjeze NOK 11.40 +0.05
Korona Daneze DKK 16.66 -0.01
SDR SDR 148.81 -0.11
Ari(OZ 1) XAU 199327.80 -455.30
Argjend(OZ 1) XAG 2551.50 +0.71
Juani Kinez (onshore) CNY 15.63 -0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 15.64 -0.04
Lira Turke TRY 12.91 -0.11
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.