GJERMANI – IFO: Optimizëm në rënie për eksportuesit gjermanë

BERLIN, 27 tetor /ATSH-DPA/- Optimizmi midis eksportuesve gjermanë ka rënë ndërsa rritja e infeksioneve të koronavirusit në të gjithë botën ngre shqetësime në lidhje me një efekt të valëzuar në tregti, deklaroi instituti IFO i Mynihut në një studim.

Në tetor, sipas IFO, pritjet e eksportit në sektorin e prodhimit ranë nga 10.3 pikë në 6.6 pikë. Kjo pasoi një rritje të optimizmit në muajin e kaluar në nivele që nuk janë parë që nga viti 2018.

Industria e ushqimit dhe pijeve po parashikonte gjithashtu një rënie të eksporteve dhe shqetësime në rritje midis prodhuesve të tekstilit dhe veshjeve, ndoshta për shkak të rrezikut të mbylljeve të reja në qendrat urbane europiane.

Në të kundërt, prodhuesit e pajisjeve elektronike dhe optike, si dhe industria kimike, prisnin një rritje të të ardhurave nga tregtia e jashtme, sipas një deklarate të IFO.

”Treguesi për industrinë kimike u rrit në tetor në nivelin më të lartë që nga dhjetori 2018”, thanë studiuesit./ /OS/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.