“Me përpjekjet e Ramës dhe mbështetje nga qeveria shqiptare”/ Gjysmëhëna e Kuqe siriane jep detajet nga operacioni i riatdhesimit të fëmijëve shqiptarë

TIRANË, 26 tetor /ATSH/ “Me përpjekjet e qeverisë shqiptare dhe me urdhër të kryeministrit Edi Rama, një i dërguar special nga diplomacia shqiptare u dërgua te kryeministri për Lindjen e Mesme, Gjirin dhe Afrikën, Mark Ghraib, dhe oficerët e tij, shefi i Luftimit të Terrorizmit dhe ekstremizmit, Glades Nano, shefi i Operacioneve Speciale, Undert Doda, dhe kapiten Kamal Hassan, i dërguari nga gjeneralmajori Abbas Ibrahim, i cili ndihmoi shtetin shqiptar për këtë çështje humanitare”.
Kështu shkruan në Facebook organizata e Gjysmëhënës së Kuqe Siriane mbi operacionin humanitar të riatdhesimit të katër fëmijëve dhe një gruaje shqiptare nga nga kampi Al Hawl në Siri.
Organizata thekson se qeveria shqiptare, nën kujdesin e Kryeministrit Rama, mbështeti gjithashtu misionin duke siguruar ilaçe, ushqim dhe rroba për të riatdhesuarit.
Delegacioni i përbashkët qëndroi në Qamishli dhe vizitoi kampet e Rouj dhe Hul me ndihmën e autoriteteve dhe Gjysmëhënës së Kuqe Siriane. Pas negociatave humanitare me të gjitha ekipet, katër fëmijë dhe një grua në nevojë për operacion u evakuuan, me shpejtësinë më të lartë, nga kampi Alhoul në Al-Hasakah për në vendin e tyre Shqipëri.
Gjysmëhëna e Kuqe Siriane, me bekimin e qeverisë siriane, transferoi Konsullin e Përgjithshëm shqiptar Mark Ghraib, delegacionin e tij, nga aeroporti i Damaskut në Qamishli mbrapa dhe me radhë, teksa qeveria shqiptare mbështeste misionin për të siguruar ilaçe, ushqim dhe rroba, dhe gjithashtu dorëzoi delegacionin në kufi. /r.e/
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.