Covid-19 – Merkel: Ju lutem, qëndroni në shtëpi!

BERLIN, 24 tetor /ATSH-DPA/ – Ne nuk jemi të pafuqishëm përballë ndaj virusit, por varet nga sjellja jonë se sa shpejt dhe sa fuqishëm përhapet ai, prandaj ne jemi të detyruar të bëjmë vetëm një gjë, zvogëlimin e kontakteve, tha sot kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një video-postim në faqen e internetit të Bundesregierung.

“Ju lutem, kur është e mundur, qëndroni në shtëpitë dhe vendbanimet tuaja”, theksoi ajo.

Sot, instituti ”Robert Koch” regjistroi 14 714 raste në 24 orët e fundit dhe 10 003 vdekje gjithsej.

Aktualisht, kontaktuesit e rinj me Covid-19 në Gjermani janë kryesisht moshat e reja.

Po ashtu, janë në rritje edhe pacientët mbi 60 vjeç dhe ata që duhet të përdorin terapi intensive./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.