COVID-19 – Greqia shpall shtetrrethimin në Athinë dhe Selanik

ATHINË, 22 tetor /ATSH-AFP/ – Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis njoftoi sot vendosjen e një shtetrrethimi në kryeqytetin Athinë, në qytetin e dytë më të madh të vendit, Selanik, si edhe në zona të tjera të prekura nga pandemia e koronavirusit të ri.

“Në këto zona do të vendoset një shtetrrethim nga ora 00:30 deri në 05:00”, tha ai në një fjalim televiziv.

Mitsotakis theksoi se mbajtja e një maske do të jetë e detyrueshme brenda dhe jashtë.

Vendimi vjen pasi vendi regjistroi sot 882 rasteve të reja COVID-19 dhe 15 vdekje./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.