Vaksina antiCOVID-19 e ”AstraZeneca”-s drejt hedhjes në treg

GJENEVË, 7 tetor /ATSH-AFP/ – Autoriteti zviceran i medikamenteve, Swissmedic, njoftoi sot se po studionte kërkesën për autorizimin e vaksinës kundër COVID-19, zhvilluar nga  “AstraZeneca” dhe Universitetit i Oksfordit.

Kjo vaksinë është një prej projekteve perëndimore më të avancuara, e testuar në dhjetëra mijëra vullnetarë në botë.

Kërkesa për autorizimin për hedhjen në treg në Zvicër u paraqit në fillim të tetorit nga grupi britanik.

Në një njoftim për shtyp, “Swissmedic” tregon se ka filluar ekspertizën shkencore mbi vaksinën, si pjesë e një procedure të rishikimit të vazhdueshëm për një kërkesë autorizimi.

Kjo është vaksina e parë kundër COVID-19 që autoritetet shëndetësore zvicerane po shqyrtojnë.

Kjo procedurë lejon kompanitë farmaceutike të paraqesin kërkesa për autorizim për medikamente që trajtojnë koronavirusin e ri, edhe para se të përfundojë zhvillimi i tyre dhe të kompletohet dokumentacioni i kërkesës./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.