PORTRET – Joe Biden demokrati që synon të rrëzojë Trump

UASHINGTON, 29 shtator /ATSH-DPA/ – Joe Biden ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij duke shërbyer në Uashington, si senator i Partisë Demokratike dhe zëvendëspresident i Barack Obamas.

Sidoqoftë, përpjekjet e ish-avokatit për të arritur pikën më të lartë të kryeqytetit dhe për t’u bërë president përfunduan herët ose kurrë nuk kanë reshtur, pjesërisht për shkak të tragjedive familjare.

Tani, në moshën 77 vjeç, ai është gjithnjë e më gri dhe fjalimi i tij tregon disa shenja të ngadalësimit, por më në fund, ndodhet në vendin e shoferit, ndërsa po bën një fushatë të qëndrueshme për të larguar presidentin Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë.

Biden, senatori i moshuar i Delaware, kandidoi për herë të parë në moshën 29 vjeç, para se të zgjidhej si zëvendëspresident për të vendosur ekuilibër në presidencën e Barack Obamas në Shtëpinë e Bardhë, në vitin 2008.

Ai u pa si një pragmatist që do të bënte për vete votuesit dhe do të jepte përvojën e tij në politikën e jashtme. Ai është besimtar, por i moderuar, liberal, por jo tepër.

Koha e tij në Capitol Hill u vlerësua nga ekipi i Obamas, pasi politika në pushtetin legjislativ është një vallëzim delikat që pengon fillestarët dhe mund të lëkundë presidencat.

Ai ishte gjithashtu korrekt me median, pavarësisht se është i prirur ndaj gafave që e kanë çuar në telashe.

Sidoqoftë, Biden gjithashtu ka një sharm personal, që e lejon atë të dilte nga ngërçet e krijuara nga gafat.

Në vitin 1987, shpresa e Biden për t’u bërë president përfundoi shpejt, kur ai u akuzua për plagjiaturë të një fjalimi gjatë një fushate të zgjedhjeve paraprake. Në vitin 2008, vërejtja e tij se Obama nuk ishte ende gati të ishte president e përndoqi gjatë zgjedhjeve.

Në vitin 2016, megjithatë, ai zgjodhi të mos kandidojë, pas tetë vjetësh si zëvendëspresident, pasi djali i tij vdiq nga kanceri dhe vendosi të kalonte kohë me nipërit e mbesat.

Kjo ishte pengesa e fundit personale për Biden.

Bashkëshortja dhe vajza e tij e parë vdiqën në një aksident automobilistik në vitin 1972.

Fëmijët e tij u plagosën rëndë. Sidoqoftë ai zuri vendin në Senat, shkonte e vinte çdo ditë me tren nga shtëpia e tij nga Delaware në Uashington, kështu që ai mund t’i takonte dy djemtë e tij çdo natë.

Përdorimi i tij i trenit u bë legjendë dhe rriti popullaritetin e Biden. Kjo përdoret ende nga stafi i tij elektoral për t’i dhënë një imazh mirësie dhe për të ekuilibruar gabimet e tij, në një farë mase.

Fushata e tij aktuale duket se synon të gjenerojë pak polemikë dhe të tërheqë një bazë të gjerë, pa ofenduar askënd, në atë që disa analistë e kanë quajtur vanitoze ose qëllimisht të mërzitshme.

Ata e portretizojnë Biden si të kundërtën e saktë të Trump.

Për shembull, në këtë kohë pandemia, Biden mban maskë në publik dhe është i përkushtuar t’i referohet shkencëtarëve, në krahasim me presidentin Trump i cili rrallë shihet me maskë në fytyrë dhe shpesh grindet me zyrtarët e tij të lartë të shëndetit publik.

Si bashkëpunëtore, në një kohë kur vendi është përfshirë nga reforma në drejtësinë sociale, Biden ka zgjedhur një tjetër senatore, Kamala Harris të Kalifornisë, e cila do të ishte gruaja e parë me ngjyrë që do të ishte zëvendëspresidente.  /os/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.