COVID-19 – Gjermania kufizon pjesëmarrjen në ngjarjet publike

BERLIN, 29 shtator /ATSH-DPA/ – Gjermania është e vendosur të kufizojë numrin e personave që mund të marrin pjesë në ngjarje të organizuara në mjedise të brendshme publike ose me qira në 50 persona, ndërkohë që vazhdojnë të rriten rastet e COVID-19, sipas burimeve në një takim të zhvilluar sot mes kancelares Angela Merkel dhe përfaqësuesve të shtetit.

“Kufizimi do të zbatohet në rastet kur infeksionet e reja rriten më shumë se 35 për 100 000 banorë në një zonë të veçantë dhe në mënyrë të qartë përjashton pronën private”, thanë burimet.

“Në vend të kësaj, do të lëshohet një rekomandim në lidhje me shtëpitë private, duke kërkuar një limit prej 25 personash”, shtuan ato.

Do të ketë përjashtime për ngjarjet e regjistruara paraprakisht, që përdorin masat higjienike të miratuara nga organet e Shëndetit Publik./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.