AXHENDA NDËRKOMBËTARE 21/9/2020

BOTË – Dita ndërkombëtare e paqes.

AGRA (Indi) – Rihapja e Taj Mahal.

MANILA (Filipine) – Takim vjetor i Bankës Aziatike të Zhvillimit.

XIAMEN (Kinë) – Forum ekonomik dhe kulturor me pjesëmarrjen e partisë tjavaneze të opozitës KMT.

NJU DELHI (Indi) – Rihapja e shkollave për 14-17 vjeçarët.

MADRID (Spanjë) – Hyjnë në fuqi kufizimet e lirisë së lëvizjes në disa zona të Madridit dhe rajonit për të luftuar kundër COVID-19.

BRUKSEL (Belgjikë) – Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Europian presin opozitaren bjelloruse, Svetlana Tikhanovskaïa.

ITALI – Referendum për reduktimin e numrit të parlamentarëve dhe zgjedhjet rajonale.

BRUKSEL (Belgjikë) – Takim i ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së.

LONDËR (Britani e Madhe) – Java e modës.

GJENEVË (Zvicër) – Konferencë virtuale shtypi e OBSH-së mbi COVID-19.

BOLTON (Britani e Madhe) – Rihapja e universiteteve.

MADRID (Spanjë) – Kryeministri, Sanchez takohet me presidenten e rajonit të Madridit, prë COVID-19.

MADRID (Spanjë) – Konferencë shtypi e autoriteteve për koronavirusin.

BERLIN (Gjermani) – Takim informal i ministrave europiane të Tregtisë në kuadër të presidencës gjermane të Këshillit të BE-së.

MOSKË (Rusi) – Manovra ruse “Caucase-2020” me pjesëmarrjen e Kinës dhe Iranit.

VJENË (Austri) – Hyn në fuqi kufizimi prej 10 personash i grumbullimeve private.

BUDAPEST (Hungari) – Grevë e mësuesve kundër ndërhyrjeve politike.

BRUKSEL (Belgjikë) – Ministri francez i Punëve të Jashtme, Jean-Yves Le Drian pritet në NATO.

VARSHAVË (Poloni) – Drejtuesit e partisë së djathtë Ligj dhe Drejtësi (PiS) mblidhen ndërkohë që koalicioni në pushtet rrezikon të prishet.

VJENË (Austri) – Konferencë e përgjithshme e AIEA.

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Seanca e 75 e Asamblesë së përgjithshme të OKB-së, kryesisht virtuale.

VANDALIA (SHBA) – Trump në fushatë në Ohajo.

IZRAEL – Kufizim i ri deri më 9 tetor.

TEHERAN (Iran) – Fjalim i ajatollahut të lartë iranian për 40-vjetorin e luftës Iran-Irak.

RIAD (Arabi Saudite) – Takim virtual i ministrave të Tregtisë të G20-s./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.