Zbulohet një kantinë fenikase

BEJRUT, 20 shtator /ATSH-DPA/ – Një ekip i përbashkët arkeologësh libanezë dhe gjermanë zbuluan një kantinë vere fenikase 2 600-vjeçare në Libanin Jugor, sipas një profesori në Universitetin Amerikan të Bejrutit (AUB).

“Është një zbulim shumë i rëndësishëm pasi është prova e parë arkeologjike e një industrie vere fenikase në Liban. Na dha një pasqyrë të ekonomisë fenikase”, shtoi Helene Sader, arkeologia bashkudhëheqëse e ekipit.

“Ne kishim prova tekstuale për verën fenikase nga Byblos (në veri të Libanit) dhe Sidonit në jug dhe tani kemi prova arkeologjike të prodhimit të verës fenikase”, shtoi ajo./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.