STUDIM – Gjendet një medikament potencial kundër COVID-19

FILADELFIA, 19 shtator /ATSH-DPA/ – Shkencëtarët e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Pittsburgut konfirmuan se kishin zbuluar një molekulë shumë të fuqishme që kishte efikasitet shumë të lartë për të parandaluar dhe trajtuar COVID-19 kur ajo u testua tek minjtë dhe disa lloj brejtësish.

Kjo duket shumë premtuese, por është shumë herët për të shpresuar. Studimet të tilla mbi kafshët janë të rrezikshme pasi nuk pershtaten me subjektin e testeve tek njerezit. Dhe qasja eksperimentale e Pittsburgh-ut, e cila përdor një “antitrup monoklonal njerëzor”, nuk është e re, por ndiqet nga grupe të shumta kërkimore dhe qeveria federale.

Një antikorp monoklonal është një version laboratorik i proteinave të prodhuara natyrshëm nga sistemi imunitar për të luftuar mikrobet pushtuese.

Sido qofshin ato natyrore apo monoklonale, antitrupat mund të parandalojnë infeksionin duke u lidhur me pjesë të viruseve që ata përdorin për të thyer në qeliza dhe për të filluar kundërpërgjigjen.

Ajo që bënë shkencëtarët e Pittsburgh ishte identifikimi dhe më pas prodhimi i përbërësit të vogël të antitrupit që lidhet me proteinën kryesore të koronavirusit, parashikimet që virusi përdor për t’u bashkuar dhe për të hyrë në qeliza.

Edhe pse ky antitrup monoklonal, i quajtur Ab8, prish proteinën kryesore, ajo nuk u lidh me qelizat njerëzore, duke sugjeruar se do të ishte e parrezikshme për njerëzit. Ab8 është aq e vogël sa studiuesit besojnë se mund të jepet me inhalator ​​sesa me injeksione.

“Antitrupat më të mëdhenj kanë punuar kundër sëmundjeve të tjera infektive dhe janë toleruar mirë, duke na dhënë shpresë se (Ab8) mund të jetë një trajtim efektiv për pacientët me COVID-19 dhe për të mbrojtur ata që kurrë nuk kanë pasur infeksion dhe nuk janë imunë”, theksoi bashkëautori i studimit,  John Mellors, kreu i sektorit të sëmundjeve infektive./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.