AXHENDA NDËRKOMBËTARE 18/9/2020

TAIPEI (Tajvan) – Vizitë e nënsekretarit amerikan të Shtetit, Keith Krach.

TAIPEI (Tajwan) – Presidentja, Tsai Ing-wen pret nënsekretarin amerikan të Shtetit, Keith Krach.

GJENEVË (Zvicër) – Konferencë virtuale shtypi e OBSH-së për COVID-19.

LONDËR (Britani e Madhe) – Java e modës.

KONDOM (Francë) – Vizitë e presidentit francez, Emmanuel Macron një ditë para Ditës Europiane të Trashëgimisë.

BERLIN (Gjermani) – Takim Merkel-Von der Leyen, presidentja e Këshillit Europian.

BERLIN (Gjermani) – Inaugurimi i një sinagoge.

KIEV (Ukrainë) – Përkujtohet 20-vjetori i vrasjes së një gazetari me emër.

PRAGË (Republika Çeke) – Ministri i Punëve të Jashtme, Petricek pret homologun grek, Dendias.

LISBONË (Portugali) – Vizitë e ministrit spanjoll të Punëve të Jashtme, Arancha Gonzalez Laya.

VJENË (Austri) – Këshilli i guvernatorëve të AIEA-s.

MADRID (Spanjë) – Njoftimi i pritur i masave të reja kufizuese në ranin e Madridit.

GJENEVE (Zvicër) – Opozitarja bjelloruse, Tikhanovskaïa i drejtohet Këshillit për të Drejtat e Njeriut të OKB-së gjatë një debati urgjent.

LONDËR (Britani e Madhe) – 50-vjetori i vdekjes së kitaristit, Jimi Hendrix.

TORONTO (Kanada) – Edicioni i 45-të i Festivalit Ndërkombëtar të filmit të Torontos.

ALEXANDRIA (SHBA) – Fillon votimi i parakohshëm në Virxhinia.

BEMIDJI (SHBA) – Presidenti Trump merr pjesë në një miting të fushatës në Minnesota.

RIAD (Arabi Saudite) – Samit virtual i ministrave të Financave dhe të Shëndetësisë të G20-s.

IZRAEL – Kufizim i ri.

JERUZALEM – Mbyllja e sinagogës së madhe të Jeruzalemit për Vitin e Ri hebre.

BEJRUT (Liban) – Bisedime të kryeministrit të emëruar, Moustapha Adib në kuadër të një qeverie të re./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.