AUSTRI – Salman: Eksportuesit e naftës të tregojnë disiplinë 

VJENË, 17 shtator /ATSH-DPA/ – Ministri saudit i Energjisë, Abdelaziz bin Salman lëshoi ​​sot një paralajmërim të ashpër për vendet e tjera prodhuese të naftës, që të ruajnë uljen e rënë dakord të prodhimit, ndërkohë që ekonomia botërore po përballet me pasigurinë e pandemisë së koronavirusit.

“Përpjekjet për të tejkaluar tregun nuk do të kenë sukses”, tha ai para ministrave, duke bërë thirrje kundër taktikave për të prodhuar më shumë dhe për të fshehur mospërputhjen me marrëveshjen.

“Vendet që bëjnë premtime të rreme në lidhje me prodhimin e tyre të naftës do të mposhtin qëllimin e aleancës për të stabilizuar dhe drejtuar tregun”, shtoi Abdelaziz, pa përmendur vendet e veçanta.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) e mbizotëruar nga sauditët ra dakord në prill, së bashku me një grup prodhuesish të udhëhequr nga Rusia, për të ulur prodhimin e naftës në mënyrë të konsiderueshme, me qëllim kundërshtimin e rënies së çmimit, i shkaktuar nga izolimi dhe kufizimet e udhëtimit të lidhura me COVID-19./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.