SHBA – Trump: Edhe palestinezët do të përfundojnë duke e pranuar marrëveshjen e paqes

UASHINGTON, 15 shtator /ATSH-DPA/ – Presidenti amerikan Donald Trump u shpreh sot se edhe palestinezët përfundimisht do t’i bashkohen marrëveshjes për paqe me Izraelin, duke argumentuar se mbështetësit e tyre financiarë dhe politikë në Gji janë duke ecur përpara me krijimin e marrëdhënieve me shtetin hebre.

“Edhe palestinezët do ta pranojnë, gjithashtu dhe ju do të keni paqe në Lindjen e Mesme pa u bërë budallenj duke qëlluar e vrarë të gjithë dhe duke mbuluar me gjak të gjithë rërën”, tha ai në Fox News.

“Përndryshe, ata do të lihen jashtë në të ftohtë”, vazhdoi Trump, përpara ceremonisë së nënshkrimit të marrëveshjes Izrael- EBA dhe Izrael-Bahrein në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti amerikan vuri në dukje se ai e ka shkurtuar pjesën më të madhe të mbështetjes financiare të SHBA-së për palestinezët dhe vazhdon ta mbështesë atë politikë./ /ervo/

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.