Kina dërgon nëntë satelitë në hapësirë

PEKIN, 15 shtator /ATSH-AA/ – Kina sot dërgoi të paktën nëntë satelitë në hapësirë, theksuan mediet zyrtare.

”Satelitët nga grupi Jilin-1 Gaofen 03-1 u ngritën nga Deti i Verdhë në orën 09:23”, njoftoi Xinhua News.

Një raketë bartëse ”Long Mars-11” u projektua për lëshimin, që është i pari nga deti.

Javën e kaluar, Kina dërgoi një satelit vëzhgimi, Gaofen-11 02, në orbitë përmes një rakete transportuese ”Long March-4B”.

Me punën e saj të zgjeruar hapësinore, duke përfshirë lëshimin e satelitëve, Kina është më afër përfundimit të stacionit të saj hapësinor./ /os/

 

 

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.