LESBOS – Një zjarr gjigant shkatërron pothuajse plotësisht kampin e refugjatëve

ATHINË, 9 shtator /ATSH-DPA-ANA/ – Një zjarr i madh ka shkatërruar pothuajse plotësisht kampin e refugjatëve Moria në ishullin grek të Lesbos, shtëpia e mijëra migrantëve që jetojnë në kushte tashmë të tmerrshme duke rritur presionin mbi vendet evropiane për t’iu përgjigjur krizës.

Zyrtarët e sigurisë nga zjarri raportuan shkatërrimin gati total të transmetuesit shtetëror ERT në ishull.

”Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka thirrur një takim urgjent në Athinë”, i tha zëdhënësi i qeverisë, Stelios Petsas transmetuesit shtetëror ERT.

Kampi Moria kishte qenë pothuajse plotësisht në flakë, ndërsa erërat e forta deri në 70 kilometra në orë i shtuan ato.

Autoritetet tashmë kanë evakuuar shumicën e banorëve të kampit gjatë natës.

Sipas shifrave të fundit, rreth 12 600 persona po jetojnë në ose përreth kampit, më i madhi i këtij lloji në Greqi. Kapaciteti zyrtar është 2 757 persona.

Rasti i parë i infeksionit me koronavirus u raportua në kamp javën e kaluar. Deri të martën, 35 raste ishin konfirmuar.

”Disa migrantë donin të largoheshin nga kampi ndërsa infeksionet u rritën, ndërsa të tjerët që ishin infektuar dhe personat e tyre të kontaktit kishin refuzuar të viheshin në izolim”, njoftoi agjencia greke e lajmeve ANA.

Media greke raportoi se shumë banorë ishin larguar nga kampi i djegur drejt pyjeve dhe kodrave aty pranë, ndërsa të tjerët u nisën drejt qytetit kryesor të ishullit, Mitilini.

Organizatat e ndihmës dhe Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) kanë kërkuar që Moria të mbyllet dhe të zëvendësohet me strehim më të mirë./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.