Kursi i këmbimit/ Leku forcon pozitat ndaj valutave

TIRANË, 1 shtator /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, të martën leku forcoi pozitat ndaj monedhave të huaja, krahasuar me një ditë më parë.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u zhvlerësua me 0,59 lekë dhe këmbehet me 103,74 lekë.
Ndërsa euro këmbehet me 124,04  lekë, ose 0,05 lekë më pak ditë e hënë.
Gjithashtu leku ka forcuar pozitat sot edhe ndaj frangës zvicerane, dollarit australian,  dollarit kanadez e koronës suedeze.
Ndërsa monedha britanike është forcuar me 0,52 lekë dhe këmbehet sot në kuotën e 139,34 lekë.
Sipas Bankës së Shqipërisë, kursi i këmbimit paraqitet i qëndrueshëm dhe luhatjet janë brenda parashikimeve, ndikuar nga faktorët sezonalë. /j.p//r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 103.74 -0.59
Euro EUR 124.04 -0.05
Poundi Britanik GBP 139.34 +0.52
Franga Zvicerane CHF 114.79 -0.58
Jeni Japonez (100) JPY 98.09 -0.38
Dollari Australian AUD 76.59 -0.09
Dollari Kanadez CAD 79.78 -0.06
Korona Suedeze SEK 12.02 -0.05
Korona Norvegjeze NOK 11.92 +0.03
Korona Daneze DKK 16.68 -0.02
SDR SDR 147.20 -0.78
Ari(OZ 1) XAU 206160.77 +1,155.83
Argjend(OZ 1) XAG 2986.15 +80.73
Juani Kinez (onshore) CNY 15.20 -0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.20 -0.03
Lira Turke TRY 14.08 -0.12
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.