Këmbimi valutor/ Leku i qëndrueshëm ndaj monedhave të huaja kryesore

TIRANË, 31 gusht /ATSH/ Në tregun e këmbimit valutor vendas, këtë fillimjave që përkon dhe me mbylljen e muajit gusht, leku shënoi pozita të qëndrueshme ndaj monedhave të huaja kryesore.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan këmbehet në të njëjtën vlerë sa në fundjavë, me 104,33 lekë. Ndërsa euroja ka fituar lehtë 0,01 lekë dhe këmbehet sot në kuotën e 124,09 lekëve.
Në tregun valutor, leku fitoi pikë sot ndaj frangës zvicerane dhe humbi në këmbim me paundin britanik, përkatësisht me 0,21 lekë dhe 0,24 lekë.
Monedha britanike këmbehet me 138,82 lekë dhe franga zvicerane këmbehet 115,37 lekë. /j.p//r.e/
Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 104.33 0.00
Euro EUR 124.09 +0.01
Poundi Britanik GBP 138.82 +0.24
Franga Zvicerane CHF 115.37 -0.21
Jeni Japonez (100) JPY 98.47 -0.40
Dollari Australian AUD 76.68 +0.31
Dollari Kanadez CAD 79.84 -0.04
Korona Suedeze SEK 12.07 -0.03
Korona Norvegjeze NOK 11.89 +0.03
Korona Daneze DKK 16.70 +0.01
SDR SDR 147.98 +0.63
Ari(OZ 1) XAU 205004.94 +586.94
Argjend(OZ 1) XAG 2905.42 +34.45
Juani Kinez (onshore) CNY 15.24 +0.04
Juani Kinez (offshore) CNH 15.23 +0.02
Lira Turke TRY 14.20 -0.03
Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.